• Newsflash

    Programme / Weeklikse Program  (27 May – 2 June 2019 )

    Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

    HOD: J. Schoeman Break Detention I. Linde

     

    Monday,27 May 2019  (Day/Dag 1)

    Junior Senior Prefect
    S. Charters J. Jansen van Rensburg Carla Bezuidenhout
    S. Cronje J. Grobler  

    Activities / Aktiwiteite

    Exam: EMS (Gr 7)

     

    Tuesday,28 May 2019  (Day/Dag 2)

    Junior Assembly: C. van Rooyen- Duty/Diens

    Junior Senior Prefect
    S. Patterson JP Janse van Rensburg Avumile Chonco
    W. Meyer L. de Jager  

    Activities / Aktiwiteite

    Exam: Tech (Gr 7)

     

    Wednesday,29 May 2019  (Day/Dag 3)

    Senior Assembly: L. Gray- Duty/Diens

    Junior Senior Prefect
    A. le Roux L. Janse van Rensburg Philip De Jager
    A. Bain L. Viljoen  

    Activities / Aktiwiteite

    Exam: FAL
    Hall: Strawberry Dance Studio
    Lapa: u/9 Rugby Function

     

    Thursday,30 May 2019  (Day/Dag 4)

    Junior Senior Prefect
    A. Buitendach L. Wessels Bianca Du Plessis
    A. Pienaar M. Nkwanyana  

    Activities / Aktiwiteite

    Ascension Day:

    Grade 4 – 7 learners to Grace Community Church

    ·         Depart from rows at 7:30 and walk to Grace Community Church for service

    Gr 1 – 3 Learners in Hall

     

    Friday,31 May 2019  (Day/Dag 5)

    Junior Senior Prefect
    ACM Le Roux M. Oosthuizen Kirsten Fourie
    C. van Rooyen M. Van Heerden  

    Activities / Aktiwiteite

    Exam: Maths

     

    Saturday,1 June 2019

    Activities / Aktiwiteite

    Newcastle Lugskou

     

    Sunday,2 June 2019  

    Activities / Aktiwiteite

     
  • Sport

    Huttenpark vs NRS (11/5/2019) @ Huttenpark

    Rugby

    Tyd/Time Span/Team Skeidsregter/Referee
    08:00 o/7B & o/8B  HP & NRS
    08:30 o/7A & o/8A  HP &NRS
    09:00 o/9A   NRS
    09:50 o/10A   NRS
    10:40 o/13B  R.Wessels
    11:20 o/11A J.Schoeman
    Hippo drop
    12:15 o/13A Unie

     

    Netbal/Netball

    Tyd/Time Sement 1 Sement 2 Gras 1 Gras 2
    08:00 o/11B o/10B o/7B o/8B
    08:30 o/11A o/10A o/7A o/8A
    09:00 o/13B o/13D o/9B
    09:30 o/13C o/9A
    10:00 o/13A

     

    Hokkie/Hockey

    Tyd Span
    08:00 u/9 Girls
    08:22 o/7 & o/8 Dogters
    08:44 u/10 Girls
    09:06 o/11 Dogters
    09:28 u/13 B Girls
    09:50 o/13 A Seuns
    10:22 u/13 A Girls