Programme / Weeklikse Program  (19 – 25 August 2019 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: Gray / Senior Phase Break Detention: N. Sharp

Monday, 19 August 2019 (Dag 1)

Duty:

Junior: A le Roux & A. Bain  /  Senior: J. Jansen van Rensburg & J. Grobler

Prefect: Lungelo Masondo

Activities

Eisteddfod (Hall and Aftercare Centre)

  • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
  • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
  • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (10:30 – 11:20)
  • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (08:15 – 10:30)

Other

  • Cricket: u/11B vs Drakensberg (Drakensberg)
    • Vehicle (NN 73313) Driver M. Hayes
  • Cricket: u/13B vs Drakensberg (Huttenpark)
  • Gr 2 Book Control
  • Planning for Week 7&8
  • IQMS Workshop (L. Gray) (09:00 – 14:00) ArcelorMittal Science Centre
  • Vraestelle na Mod/VH

 

Tuesday, 20 August 2019 (Dag 2)

Duty:

Junior: A. Buitendach & A. Pienaar  /  Senior: JP Janse van Rensburg & L. de Jager

Prefect: Owethu Mthembu

Assembly /Duty: D. McDonald

Activities

Eisteddfod (Hall)

  • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
  • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
  • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (08:35 – 11:20)
  • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (13:15 – 15:00)

Other

  • Cricket: u/13A vs Utrecht (Hut) 14:20 – 18:00
  • Strawberry dance Studio (Aftercare Hall)

Wednesday, 21 August 2019 (Dag 3)

Duty:

Junior: ACM Le Roux & C. van Rooyen / Senior: L. Janse van Rensburg & L. Viljoen

Prefect: Zama Nxumalo

Assembly /Duty E. van der Merwe

Activities

 

Eisteddfod (Hall)

  • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
  • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
  • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (08:35 – 11:20)
  • L. de Jager (Eisteddfod) – A. Pienaar (10:45 – 13:30)
  • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (13:45 – 17:00)

Other

  • Cricket: u/13A vs Drakensberg (Huttenpark)
  • Strawberry dance Studio (Aftercare Hall)

 

Thursday, 22 August 2019 (Dag 4)

Duty:

Junior: D. Forrester  & L. Beukes  / Senior: L. Wessels & M. Nkwanyana

Prefect: Ryan Odendaal

Activities

Eisteddfod (Hall)

  • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
  • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
  • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar / L. Gray (08:35 – 11:20)

Other

  • Cricket: u/11B vs Utrecht (Utrecht)
    • Vehicle (NN 73313) Driver M. Hayes
  • Soccer: Newcastle Schools (S/Final and Final)
  • A. le Grange (DPS) A. Pienaar (10:00 – 14:30)

 

 

Friday, 23 August 2019 (Dag 5)

Duty:

Junior: K. De Jager & D. McDonald  / Senior: M. Oosthuizen & M. Van Heerden

Prefect: Chanté Oosthuizen

Activities

Eisteddfod (Hall)

  • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
  • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
  • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar / L. Gray (08:35 – 11:20)
  • N. Sharp (Eisteddfod) A. Pienaar (10:45 – 12:15)
  • M. van Heerden (Eisteddfod) L. Gray (11:15 – 12:15)

Other:

  • T. Becker’s Birthday
  • D. Forrester (DPS)
  • L. Wessels (DPS) TBC
  • R. Wessels (DPS) G. Kirstein
  • S. Charters (DPS) A. Bain

 

Saturday, 24 August 2019

Activities

  • Cricket: NKZN u/11 Trials (Glencoe)
  • Hall: T. Becker
  • Mini Cricket: Huttenpark Festival
  • Y. Haarhoff verjaar

Sunday, 25 August 2019

Activities

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *