Programme / Weeklikse Program  (14 – 20 October 2019 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: Grobler Senior Phase Break Detention: L. Viljoen

Monday, 14 October 2019 (Dag 1)

Duty:

Junior: D. Forrester  & D. McDonald           / Senior: L. de Jager & L. Janse van Rensburg

Prefect: Reinhardt Lues

Activities

  • Planning for Week 3&4
  • Subject Meeting (MATHS)

Tuesday, 15 October 2019 (Dag 2)

Duty:

Junior: K. De Jager & L. Beukes     /Senior: L. Viljoen & L. Wessels

Prefect: Olwethu Makhoba

Assembly /Duty: C. van Rooyen

Activities

  • FINKOM Vergadering
  • Hall: Strawberry Dance Studio
  • Verjaarsdag: M. van Heerden
  • Subject Meeting (Music)

Wednesday, 16 October 2019 (Dag 3)

Duty:

Junior: M. Cillié & M. McKenzie    /Senior: M. Nkwanyana & M. Oosthuizen

Prefect: Cameron Manfron

Assembly /Duty: L. Gray

Activities

  • Hall: Strawberry Dance Studio
  • Soccer Spur evening
  • Tennis: Huttenpark vs Dundee (Hut-Day/Night)
  • Subject Meeting (LO)

Thursday, 17 October 2019 (Dag 4)

Duty:

Junior: M. Steenkamp & M. Greaves         /Senior: M. Van Heerden & M. van Niekerk

Prefect: Thato Manthata

Activities

  • Cricket: u9 vs Drakensberg (Dra)
  • Subject Meeting (HL)

Friday, 18 October 2019 (Dag 5)

Duty:

Junior: R. de Meyer & R. Delport                  /Senior: N. Sharp  & M. Hayes

Prefect: Ludi Maré

Activities

  • Gr 6 Cake Sale
  • Subject Meeting (NS)

Saturday, 19 October 2019

Activities

  • Lapa: F. Swanepoel
  • SALA Public Speaking – Nationals

Sunday, 20 October 2019

Activities

 

Programme / Weeklikse Program (7 – 13 October 2019 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: Schoeman Senior Phase Break Detention: L. Wessels

Monday, 7 October 2019 (Dag 6)

Duty:

Junior: S. Charters & S. Cronje      / Senior: R. Wessels & Y. Botes

Prefect: Bianca Du Plessis

Activities

  • Cricket: u9 vs Monument (Mon)
  • Sport Committee Meeting
  • Tennis: Huttenpark vs Monument (Mon)

Tuesday, 8 October 2019 (Dag 7)

Duty:

Junior: S. Patterson & W. Meyer  /Senior: Z. Mbatha & I. Vermaak

Prefect: Luné Holder

Assembly /Duty:  Gr 3

Activities

  • Aftercare: Strawberry Dance Studio
  • Gr 5 Spur Evening
  • Gr 7 market day
  • L. Janse van Rensburg verjaar
  • Hall: CPF meeting.

Wednesday, 9 October 2019 (Dag 8)

Duty:

Junior: A le Roux & A. Pienaar      /Senior: E. Blandin de Chalain & F. Swanepoel

Prefect: Luke Janisch

Assembly /Duty:

Activities

  • Sport en Kultuur Foto’s
  • Aftercare: Strawberry Dance Studio

Thursday, 10 October 2019 (Dag 9)

Duty:

Junior: A. Buitendach & A. Martens           /Senior: I. Linde & J. Janse van Rensburg

Prefect: Siyanda Khumalo

Activities

  • Sport en Kultuur Foto’s
  • Cricket: u9 vs Drakensberg (Dra)

Friday, 11 October 2019 (Dag 10)

Duty:

Junior: ACM Le Roux & C. van Rooyen       /Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg

Prefect: Thabo Khumalo

Activities

  • Oupa en Ouma Dag
  • Skaaktoernooi (St. Doms)

Saturday, 12 October 2019

Activities

  • Cricket: u/9 vs Winterton (Winterton)
  • Eddie v/d Merwe verjaar
  • HKS Konsert

Sunday, 13 October 2019

Activities