Programme / Weeklikse Program  (24 February - 1 March 2020 ) thumbnail

Programme / Weeklikse Program  (24 February – 1 March 2020 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: M. Grobler
  • Senior Break Detention:         N. Sharp
  • Junior Break Detention:        R. de Meyer

Monday, 24 February 2020 (Dag 1)

Duty: 

  • Junior: D. McDonald & K. De Jager   / Senior: M. Van Heerden & M. van Niekerk
  • Prefect: Kiersten-Lei Slabbert

Activities

  • Junior Sport 12:00 – 13:00
  • Senior Sport 13:00 – 14:00
  • 14:30 – 15:30 Circuit meeting with Mr Bhagwandass (HP)

Tuesday, 25 February 2020 (Dag 2)

Duty:

  • Junior: L. Beukes & M. Cillié           / Senior: N. Sharp  & M. Hayes
  • Prefect: Zander Struwig
  • Assembly /Duty: A. Buitendagh

Activities

  • Hockey: Spur evening

 

Wednesday, 26 February 2020 (Dag 3)

Duty:

  • Junior: M. McKenzie & T. Prinsloo              / Senior: P. Gray & R. Wessels
  • Prefect: Faye Torr
  • Assembly /Duty: M. Grobler

Activities

  • Internerne Redenaars
  • ❤ Projek: Donut sales (Gr 4 & 5)
  • Aftercare hall- Strawberry Dance Academy

 

Thursday, 27 February 2020 (Dag 4)

Duty:

  • Junior: M. Greaves & R. de Meyer              / Senior: Y. Botes & Z. Mbatha
  • Prefect: Lia Uys

Activities

  • Diskonto Book sales (School Hall)
  • HKS Borgloop

 

Friday, 28 February 2020 (Dag 5)

Duty:

  • Junior: R. Delport & S. Charters    / Senior: M. Steenkamp & Student
  • Prefect: Scarlett Uys

Activities

  • Diskonto Book sales (School Hall)
  • Tennis: KZN Trials (Durban)
  • Battlefields Marathon (Huttenpark) – Hall and Lapa
  • Staff Function
  • Chess: Arborpark

Saturday, 29 February 2020

Activities

  • Tennis: KZN Trials (Durban)
  • Battlefields Marathon (Huttenpark)
  • Amajuba Lekker Resies
  • Athletics: KZN Champs (PMB)
  • Lapa: C. Walters

Sunday, 1 March 2020

Activities

  • Tennis: KZN Trials (Durban)
  • Michael Hayes Verjaar

Newcastle Corner Rugby Festival

HUTTIES-Spar Set.png

Newcastle Corner Rugby Festival

HUTTIES-Spar Set.png

Programme / Weeklikse Program (17 – 23 February 2020 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: J. Schoeman
  • Senior Break Detention:         M. Hayes / Junior Break Detention:      R. Delport

Monday, 17 February 2020 (Dag 6)

Duty:

  • Junior: M. Greaves & R. de Meyer               / Senior: I. Linde & J. Jansen van Rensburg
  • Prefect: Aphelele Nyembe

Activities

  • Winter sports for all age groups start
  • “What to learn” to learners
  • Gr. 3 Book Control

Tuesday, 18 February 2020 (Dag 7)

Duty:

  • Junior: R. Delport & S. Charters    / Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg
  • Prefect: Matsidiso Phiri
  • Assembly /Duty:  Gr 3

Activities

  •  SGB Meeting

Wednesday, 19 February 2020 (Dag 8)

Duty:

  • Junior: A le Roux & A. Buitendach                / Senior: L. de Jager & L. Janse van Rensburg
  • Prefect: Zani Pieterse

Activities

  • Netball: AGM (Tugela)
  • ❤ Projek: Soft toy sales (Gr 1-3)
  • Hall – Strawberry Dance Academy

Thursday, 20 February 2020 (Dag 9)

Duty:

  • Junior: A. Pienaar & C. van Rooyen            / Senior: L. Viljoen & L. Wessels
  • Prefect: Mene Potgieter

Activities

  • Kaskardag / Soap Box Derby

Friday, 21 February 2020 (Dag 10)

Duty:

  • Junior: ACM Le Roux & D. Forrester            / Senior: M. Nkwanyana & M. Oosthuizen
  • Prefect: Marike Rothmann

Activities

  •  Rugby:Spur Festival
  • Koek verkope (Hokkie)
  • Hockey: Spur Festival (Ferrum)
    • C. van Rooyen (Netball) T. Prinsloo
    • R. Delport (Netball) – D. Forrester

Saturday, 22 February 2020

Activities

  • Rugby: Spur Festival
  • Lapa-F Swanepoel
  • Netball: Spur Festival (1ste)

Sunday, 23 February 2020

Activities

  • Chelmsford Challenge

 

Programme / Weeklikse Program  (10 – 16 February 2020 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: L. Gray
  • Senior Break Detention: P. Gray / Junior Break Detention: S. Charters

Monday, 10 February 2020 (Dag 1)

Duty:

  • Junior: S. Cronje & S. Patterson    / Senior: N. Sharp  & M. Hayes
  • Prefect: Vuyo Kubheka

Activities

  • Gr. 1 Bekendstelling (Netbal en Rugby)

Tuesday, 11 February 2020 (Dag 2)

Duty:

  • Junior: W. Meyer & N. Coetzee    / Senior: P. Gray & R. Wessels
  • Prefect: Jessica Lowery
  • Assembly /Duty: C. van Rooyen

Activities

  • Cricket: U13 vs Glencoe (HP)
  • FINCOM Meeting
  • HKS: Boek Week (Gr R besoek die Mediasentrum)
  • Hockey: Amajuba Hockey AGM
  • 14:30 – 15:30 Akademiese Kom Vergadering (Staffroom)

Wednesday, 12 February 2020 (Dag 3)

Duty:

  • Junior: D. McDonald & K. De Jager              / Senior: Y. Botes & Z. Mbatha
  • Prefect: Zowakha Mathenjwa
  • Assembly /Duty: F. Swanepoel

Activities

  • Spur Evening (Gr 4)
  • 07:30 – 08:00 Gr 7 Boys: Northwood Visit ( Mr Schoeman’s Classroom)
  • 12:00 – 14:00 Phumelela awards (Ferrum)
  • 14:30 – 18:00 Hall – Strawberry Dance Academy

Thursday, 13 February 2020 (Dag 4)

Duty:

  • Junior: L. Beukes & M. Cillié          / Senior: M. Steenkamp & Student
  • Prefect: Illne Myburgh

Activities

  • Swimming: Interhouse Gala
  • Valentines Dance (18:00 – 20:00) and Sales (9:45 – 10:30)

Friday, 14 February 2020 (Dag 5)

Duty:

  • Junior: M. McKenzie & T. Prinsloo               / Senior: E. Blandin de Chalain & F. Swanepoel
  • Prefect: Vuyiswa Nxele

Activities

  • Athletics: Amajuba Meeting
  • Swimming: Junior Fun Gala

Saturday, 15 February 2020

Activities

  • Tennis: Monument double tournament
  • HKS Atletiek (Huttenpark School Fields)

Sunday, 16 February 2020

Activities

 

 

Programme / Weeklikse Program  (3 -9 February 2020)

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: M. Vermaas
  • Senior Break Detention: R. Wessels
  • Junior Break Detention: S. Cronje

Monday, 3 February 2020 (Dag 6)

  • Duty: Junior: D. McDonald & K. De Jager              / Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg
  • Prefect: Sisanda Goba

Activities

  • Swimming trials: Gr 4 (Lesson 2&3)

Tuesday, 4 February 2020 (Dag 7)

Duty:

  • Junior: L. Beukes & M. Cillié           / Senior: L. de Jager & L. Janse van Rensburg
  • Prefect: Lannique Graham
  • Assembly /Duty:  Gr 2

Activities

  •  Cricket: U13A vs Uelzen (Uelzen)
    • Uelzen Primary School, Durnacol, South Africa
    • Sprinter- M. Jamison – Depart 12:30
    • Aflos:
      • Mr Schoeman – M. Steenkamp
      • Mr Van Rensburg – M. Nkwanyana
  • Tennis: Boys NKZN Trials (St. Doms)
  • Swimming trials: Gr 6 (Lesson 2&3)

Wednesday, 5 February 2020 (Dag 8)

Duty:

  • Junior: M. McKenzie & Assistant 2              / Senior: L. Viljoen & L. Wessels
  • Prefect: Lusiwe Gumbi

Activities

  • Gr. 1 Bekendstelling (Hokkie)
  • Hall – Strawberry Dance Academy
  • Swimming trials: Gr 5 (Lesson 1&2)

Thursday, 6 February 2020 (Dag 9)

  • Duty:
  • Junior: M. Greaves & R. de Meyer              / Senior: M. Nkwanyana & M. Oosthuizen
  • Prefect: Kamu Hlubi

Activities

  • Ilze Linde verjaar
  • Swimming trials: Gr 7 (Lesson 2&3)

Friday, 7 February 2020 (Dag 10)

Duty:

  • Junior: R. Delport & S. Charters    / Senior: M. Van Heerden & M. van Niekerk
  • Prefect: Bianca Kock

Activities

  • Senior Choir Workshop
  • Roomys verkope (Hokkie)

Saturday, 8 February 2020

Activities

  • Senior Choir Workshop
  • Swimming: Midmar Mile

Sunday, 9 February 2020

Activities

  • Swimming: Midmar Mile