Programme / Weeklikse Program (16 – 22 March 2020 )

An updated program will be sent out tomorrow!!

 

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: J. Schoeman
  • Senior Break Detention:         M. Oosthuizen
  • Junior Break Detention:          K. de Jager

Monday, 16 March 2020 (Dag 6)

Duty:

  • Junior: S. Cronje & S. Patterson    / Senior: M. Steenkamp & Student
  • Prefect: Pieter Campher

Activities

  • Test: Hist (4-7) (Follow test times)

Tuesday, 17 March 2020 (Dag 7)

Duty:

  • Junior: W. Meyer & N. Coetzee    / Senior: E. Blandin de Chalain & F. Swanepoel
  • Prefect: Rowen Claassen

Assembly /Duty:  Gr 2

  • Gr. 1-3 Parents Evening
  • SGB Meeting
  • Test: Tech (Gr. 7) School Hall

Activities

Wednesday, 18 March 2020 (Dag 8)

Duty:

  • Junior: A le Roux & A. Buitendach                / Senior: I. Linde & J. Janse van Rensburg
  • Prefect: Lune Coetzer

Assembly /Duty:

Activities

  • Rugby: Newcastle Corner -Huttenpark Rugby Festival
  • Hall- Strawberry Dance Academy – Aftercare Centre

Thursday, 19 March 2020 (Dag 9)

Duty:

  • Junior: A. Pienaar & ACM Le Roux              / Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg
  • Prefect: Neil Collyer

Activities

  • Rugby: Newcastle Corner -Huttenpark Rugby Festival

Friday, 20 March 2020 (Dag 10)

Duty:

Activities

  • Rugby: Newcastle Corner -Huttenpark Rugby Festival

Saturday, 21 March 2020

Activities

  • Rugby: Newcastle Corner -Huttenpark Rugby Festival

Sunday, 22 March 2020

Activities

  • Rugby: Volksrust Week (U11 & U13)

Programme / Weeklikse Program (9 – 15 March 2020)

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty: L. Gray
  • Senior Break Detention:         M. van Heerden
  • Junior Break Detention:          M. Cillie

Monday, 9 March 2020 (Dag 1)

Duty:

  • Junior: D. McDonald & K. De Jager              / Senior: M. Nkwanyana & M. Oosthuizen
  • Prefect: J’Lee Willemse

Activities

  • 18:00 SGB Election and Parent Meeting
  • Test: NS (4-7) – Following Test timetable

Tuesday, 10 March 2020 (Dag 2)

Duty:

  • Junior: L. Beukes & M. Cillié           / Senior: M. Van Heerden & M. van Niekerk
  • Prefect: Lizandre Berry
  • Assembly /Duty: R. Delport

Activities

  • FINCOM Meeting
  • Hockey: U12 Girls Amajuba trials
    • Girls to depart at 12:30
  • 12:00 – 14:00 CPTD Workshop (L. Gray) Amajuba Teacher Development Centre

Wednesday, 11 March 2020 (Dag 3)

Duty:

  • Junior: M. McKenzie & T. Prinsloo              / Senior: N. Sharp  & M. Hayes
  • Prefect: Ruby Beukes
  • Assembly /Duty: L. Gray

Activities

  • Hockey: u/12 & u/13 Boys Trials (St. Doms)
  • Netball: Newcastle Circuit Trials
  • Test: Geog (4-7) – Test Times
  • ❤ Projek: Muntlegging (Gr 6 & 7)
  • 14:30 – 18:00 Hall- Strawberry Dance Academy

Thursday, 12 March 2020 (Dag 4)

Duty:

  • Junior: M. Greaves & R. de Meyer              / Senior: P. Gray & R. Wessels
  • Prefect: Barend Bootha

Activities

  • Breiprojek begin
  • Hockey: Huttenpark Mini-Hockey Pre-season Festival
  • Test: Life Skills & LO (4-7)
  • Wintersport vs Laerskool Pionier  (22 Kruger St, Volksrust, 2470, South Africa)
  • School closes at 12:00 for all learners due to sporting fixtures

Friday, 13 March 2020 (Dag 5)

Duty:

  • Junior: R. Delport & S. Charters    / Senior: Y. Botes & Z. Mbatha
  • Prefect: Ian Booysen

Activities

Saturday, 14 March 2020

Activities

  • Huttenpark Gholfdag
  • Netball: Spur Powerplay Festival (Huttenpark)

Sunday, 15 March 2020

Activities

 

Newcastle Corner Rugby Festival

Programme / Weeklikse Program (2 – 8 March 2020 )

Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

  • HOD on Duty:  M. Vermaas

Senior Break Detention:         M. van Niekerk / Junior Break Detention:       M. McKenzie

Monday, 2 March 2020 (Dag 6)

Duty:

  • Junior: S. Cronje & S. Patterson    / Senior: E. Blandin de Chalain & F. Swanepoel
  • Prefect: Chenique van der Merwe

Activities

  • Test: EMS (Gr. 7)
  • Rugby: Newcastle U/12 Trials (Amajuba)
    • Bus to depart at 13:15

15:00 – 16:30       Hockey: 1st Team boys vs Ferrum u/14 (Huttenpark)

Tuesday, 3 March 2020 (Dag 7)

Duty:

  • Junior: W. Meyer & N. Coetzee    / Senior: I. Linde & J. Jansen van Rensburg
  • Prefect: Nicole van Schalkwyk

Assembly /Duty:  Gr 1

Activities

  • Test Times
  • Test: Maths (4-7)

Wednesday, 4 March 2020 (Dag 8)

Duty:

  • Junior: A le Roux & A. Buitendach                / Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg
  • Prefect: Jayden van Vuuren

Assembly /Duty:

Activities

  • Test Times
  • Test: FAL & EAT
  • Netball: Ward trials
  • Rugby: Newcastle U/13 Trials (Amajuba)
    • Bus vertrek 13:15
  • 14:30 – 18:00 Hall- Strawberry Dance Academy

 

Thursday, 5 March 2020 (Dag 9)

Duty:

Junior: A. Pienaar & ACM Le Roux              / Senior: L. de Jager & L. Janse van Rensburg

Prefect: Rudolph Vermaak

Activities

  • Test times
  • Test: Home Language (4-7)
  • Hockey: U13 Girls Amajuba trails (St Doms)
    • Learners to depart at 13:00

Friday, 6 March 2020 (Dag 10)

Duty:

  • Junior: C. van Rooyen & D. Forrester          / Senior: L. Wessens & L. Viljoen
  • Prefect: Lana Walters

Activities

  • Rugby: u/9 Tour (TKS)
    • Transport: Sprinter (M. Hayes)
  • Chess: Huttenpark festival (TBC)

 

Saturday, 7 March 2020

Activities

  • Rugby: u/9 Tour (TKS)
  • Cricket U/12 NKZN Trials (Glencoe)
  • Michele McKenzie’s birthday
  • Lapa – Debbie McDonald

Sunday, 8 March 2020

Activities