• Weekly Programme

    Programme / Weeklikse Program  (19 – 25 August 2019 )

    Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

    • HOD on Duty: Gray / Senior Phase Break Detention: N. Sharp

    Monday, 19 August 2019 (Dag 1)

    Duty:

    Junior: A le Roux & A. Bain  /  Senior: J. Jansen van Rensburg & J. Grobler

    Prefect: Lungelo Masondo

    Activities

    Eisteddfod (Hall and Aftercare Centre)

    • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
    • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (10:30 – 11:20)
    • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (08:15 – 10:30)

    Other

    • Cricket: u/11B vs Drakensberg (Drakensberg)
      • Vehicle (NN 73313) Driver M. Hayes
    • Cricket: u/13B vs Drakensberg (Huttenpark)
    • Gr 2 Book Control
    • Planning for Week 7&8
    • IQMS Workshop (L. Gray) (09:00 – 14:00) ArcelorMittal Science Centre
    • Vraestelle na Mod/VH

     

    Tuesday, 20 August 2019 (Dag 2)

    Duty:

    Junior: A. Buitendach & A. Pienaar  /  Senior: JP Janse van Rensburg & L. de Jager

    Prefect: Owethu Mthembu

    Assembly /Duty: D. McDonald

    Activities

    Eisteddfod (Hall)

    • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
    • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (08:35 – 11:20)
    • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (13:15 – 15:00)

    Other

    • Cricket: u/13A vs Utrecht (Hut) 14:20 – 18:00
    • Strawberry dance Studio (Aftercare Hall)

    Wednesday, 21 August 2019 (Dag 3)

    Duty:

    Junior: ACM Le Roux & C. van Rooyen / Senior: L. Janse van Rensburg & L. Viljoen

    Prefect: Zama Nxumalo

    Assembly /Duty E. van der Merwe

    Activities

     

    Eisteddfod (Hall)

    • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
    • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar (08:35 – 11:20)
    • L. de Jager (Eisteddfod) – A. Pienaar (10:45 – 13:30)
    • M. Oosthuizen (Eisteddfod) A. Pienaar (13:45 – 17:00)

    Other

    • Cricket: u/13A vs Drakensberg (Huttenpark)
    • Strawberry dance Studio (Aftercare Hall)

     

    Thursday, 22 August 2019 (Dag 4)

    Duty:

    Junior: D. Forrester  & L. Beukes  / Senior: L. Wessels & M. Nkwanyana

    Prefect: Ryan Odendaal

    Activities

    Eisteddfod (Hall)

    • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
    • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar / L. Gray (08:35 – 11:20)

    Other

    • Cricket: u/11B vs Utrecht (Utrecht)
      • Vehicle (NN 73313) Driver M. Hayes
    • Soccer: Newcastle Schools (S/Final and Final)
    • A. le Grange (DPS) A. Pienaar (10:00 – 14:30)

     

     

    Friday, 23 August 2019 (Dag 5)

    Duty:

    Junior: K. De Jager & D. McDonald  / Senior: M. Oosthuizen & M. Van Heerden

    Prefect: Chanté Oosthuizen

    Activities

    Eisteddfod (Hall)

    • C. van Rooyen (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • J. Grobler (Eisteddfod) – M. Nkwanyana
    • M. Grobler (Eisteddfod) A. Pienaar / L. Gray (08:35 – 11:20)
    • N. Sharp (Eisteddfod) A. Pienaar (10:45 – 12:15)
    • M. van Heerden (Eisteddfod) L. Gray (11:15 – 12:15)

    Other:

    • T. Becker’s Birthday
    • D. Forrester (DPS)
    • L. Wessels (DPS) TBC
    • R. Wessels (DPS) G. Kirstein
    • S. Charters (DPS) A. Bain

     

    Saturday, 24 August 2019

    Activities

    • Cricket: NKZN u/11 Trials (Glencoe)
    • Hall: T. Becker
    • Mini Cricket: Huttenpark Festival
    • Y. Haarhoff verjaar

    Sunday, 25 August 2019

    Activities

     

  • Huttenpark Culture Concert thumbnail
    Newsflash

    Huttenpark Culture Concert

    On 1 August 2019, Huttenpark hosted our Culture Concert.

    The senior & junior choirs, the boomwackers and the Ensemble as well as many of our talented Hutties show the audience how amazing they are. Thank you to all the parents that attended the function.

    We wish all these learners well in the upcoming Newcastle Eisteddfod.

     

    2019 Kultuur aand 028.jpg

    2019 Kultuur aand 041.jpg2019 Kultuur aand 046.jpg2019 Kultuur aand 059.jpg2019 Kultuur aand 068.jpg2019 Kultuur aand 075.jpg2019 Kultuur aand 095.jpg2019 Kultuur aand 110.jpg2019 Kultuur aand 115.jpg2019 Kultuur aand 143.jpg

  • Sport

    Huttenpark Amajuba Cricket / Krieket

    Baie geluk aan die volgende seuns wat in die Amajuba Krieketspan ingesluit is:

    o13 krieket.jpg

    O/13: Zander du Preez, Daniel Ikothela, Reinhardt Lues, Luke Janisch, James Schnetler.

    o11 Krieket.jpg

    o/11: Denva Shaw, Jeandré Janse van Rensburg, Dominick Ranjith

    We wish them luck at the NKZN Trials

  • Weekly Programme

    Programme / Weeklikse Program  (12 – 18 Augustus 2019 )

    Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

    HOD on Duty: Vermaas / Senior Phase Break Detention: M. Hayes

    Monday, 12 August 2019 (Dag 6)

    Duty:

    Junior: M. Cillié & M. McKenzie / Senior: N. Sharp  & M. Hayes

    Prefect: Monique Luus

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Afrikaans (Drakensberg)
    • Cricket: u/11B Hut vs Egerton (Hut)
    • Gr 3 Book Control
    • 15:00 – 19:00 FINCOM Meeting

    Eisteddfod Information:

    • 08:00 – 09:45 R. Wessels (Eisteddfod) M. Nkwanyana
    • 08:00 – 09:45 L. Wessels (Eisteddfod) A. Pienaar
    • 08:00 – 08:30 HKS: Ind. Voordrag Groepe
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 09:00 – 10:00 HKS: Spreekkoor
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 09:30 – 13:30 J. Jansen van Rensburg (Eisteddfod) A. Pienaar
    • 09:45 – 12:30 R. Delport (Eisteddfod) – M. Steenkamp
    • 10:00 – 12:30 L. Janse van Rensburg (Eisteddfod) M. Nkwanyana
    • 10:45 – 12:00 Gr 1 Spreekkoor
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 11:30 – 13:00 Gr 3 Spreekkoor
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 12:00 – 13:30 F. Swanepoel (Eisteddfod) L. Gray

     

    Tuesday, 13 August 2019 (Dag 7)

    Duty:

    Junior: M. Steenkamp & M. Greaves /  Senior: P. Gray & R. Wessels

    Prefect: Olwethu Makhoba

    Assembly /Duty:  Gr 3

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Afrikaans (Drakensberg)
    • Cricket: u/11A Hut vs Egerton (Ege)
      • Transport: TBC
      • Staff:
        • J-P Janse van Rensburg (Les 6 & 7) M. Nkwanyana
    • Cricket: u/13A Hut vs Egerton (Hut)
    • Gr 4 Spur Evening
    • SGB Meeting
    • 14:20 – 18:00 Saal: Strawberry Dance Studio

    Eisteddfod Information

    • 08:00 – 10:00 Gr 2A Spreekkoor
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 09:30 – 12:00 Gr 2 Voordrag
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 10:00 – 12:00 Gr 3 Voordrag
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313

    Wednesday, 14 August 2019 (Dag 8)

    Duty:

    Junior: R. de Meyer & R. Delport  /  Senior: Y. Haarhoff & Z. Mbatha

    Prefect: Cameron Manfron

    Assembly /Duty

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Afrikaans (Drakensberg)
    • 14:20 – 18:00 Saal: Juanita – Strawberry dance
    • 12:30 – 17:30 Soccer: Newcastle league Q/Final (Boys and Girls u/11 and u/13) Amajuba High School
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
      • Staff: (All Learners to go to Hall – L. Gray)
        • M. van Niekerk
        • M. Nkwanyana
        • L. Wessels
        • Z. Mbatha
        • L. Janse van Rensburg
        • M. Janse van Vuuren

    Eisteddfod Information

    • L. Jansen van Rensburg (Eisteddfod) A. Pienaar
    • L. Viljoen (Eisteddfod) M. Beukes
    • 07:30 – 10:00 J. Janse van Rensburg (Eisteddfod) M. Nkwanyana
    • 07:30 – 10:00 M. van Heerden (Eisteddfod) – A. Pienaar
    • 09:00 – 10:30 Gr 5A Spreekkoor
      • Vehicle- Sprinter NN 67213 & Sprinter NN 73313
    • 13:00 – 14:00 Y. Haarhoff (Eisteddfod) A. Pienaar

     

    Thursday, 15 August 2019 (Dag 9)

    Duty:

    Junior: S. Charters & S. Cronje / Senior: A. Le Grange & E. Blandin de Chalain

    Prefect: Thato Manthata

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Afrikaans (Drakensberg)
    • Cricket: u/11B vs St. Doms (St. Doms)
      • Vehicle- Sprinter NN 73313 (Drop off only)
    • Raising Kids – Paul Bushell presentation to parents (School Hall)
    • Mathematics Teacher Conference
      • F. Swanepoel (11:30 – 13:15) A. Pienaar
      • P. Gray (11:30) M. Nkwanyana

    Eisteddfod Information

    • Viljoen (Eisteddfod) M. Beukes
    • 13:00 – 14:00 Y. Haarhoff (Eisteddfod) A. Pienaar

     

    Friday, 16 August 2019 (Dag 10)

    Duty:

    Junior: S. Patterson & W. Meyer  / Senior: F. Swanepoel & I. Linde

    Prefect: Ludi Maré

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Afrikaans (Drakensberg)
    • Sheila Lizen’s Birthday
    • Cricket: NKZN Trials (Winterton)
      • E. Blandin de Chalain (Cricket) M. Nkwanyana
      • M. Hayes (Cricket) A. Pienaar
    • Gray – D6 Connect Training 08:00 – 11:30
    • 10:20 – 11:50 Viljoen (Eisteddfod) M. Beukes
    • 11:30 – 12:45 Gr 7 Science Expo – Newcastle High School
    • F. Swanepoel (DPS) G. Kistein

     

    Saturday, 17 August 2019 (Dag )

    Activities

    • Cricket: NKZN Trials (Winterton)
    • Lapa: M. Vermaas

     

    Sunday, 18 August 2019 (Dag )

    Activities

    • Lapa: G. Wright
  • Weekly Programme

    Programme / Weeklikse Program (5 – 11 August 2019)

    Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

    HOD on Duty: E. van der Merwe          Senior Phase Break Detention: P. Gray

    Monday, 5 August 2019 (Dag 1)

    Duty: Junior: A. Buitendach & A. le Roux / Senior: L. de Jager & L. Janse van Rensburg

    Prefect: Kirsten Fourie

    Activities

    • Cricket: u/11 Amajuba Trials (Drakensberg)
    • Cricket: u/13 Amajuba Trials (Huttenpark)
    • Tennis: Huttenpark vs Michaelis (Huttenpark)
    • Meeting: SGB & Principals (Huttenpark Staffroom)

    Tuesday, 6 August 2019 (Dag 2)

    Duty: Junior: ACM Le Roux & C. van Rooyen / Senior: L. Viljoen & L. Wessels

    Prefect: Luné Holder

    Assembly /Duty: R. Delport

    Activities

    • Cricket: u/11A vs St. Doms (St. Doms)
    • Cricket: u/13A vs St. Doms (Huttenpark)
    • FINCOM Meeting

    Wednesday, 7 August 2019 (Dag 3)

    Duty: Junior: D. Forrester  & D. McDonald / Senior: M. Nkwanyana & M. Oosthuizen

    Prefect: Siyanda Khumalo

    Assembly /Duty J. Schoeman

    Activities

    • Newcastle Eisteddfod: Junior Art Gala Evening (Newcastle Senior Primary School)
    • Soccer: u/13 Boys vs Hilldrop (Huttenpark)
    • Hall: Strawberry Dance Studio
    • Tennis: Huttenpark vs Monument (Monument)

     

    Thursday, 8 August 2019 (Dag 4)

    Duty:  Junior: K. De Jager & L. Beukes / Senior: M. Van Heerden & M. van Niekerk

    Prefect: Thabo Khumalo

    Activities

     

    Friday, 9 August 2019 (Dag 5)

    Public Holiday: National Woman’s Day

    Activities

    • Lapa: L. de Jager

     

    Saturday, 10 August 2019

    Activities

    • Cross Country: ASA KZN Championships (PMB – Laddsworth Primary School)

    Sunday, 11 August 2019

    Activities

     

     

     

  • Newsflash

    HAG Client: Swim Studio

    Die Swim Studio bied nou ook swemlesse later op Maandae vir Hutties om 15:10 opgelaai en om 16:40 by die skool of Nasorg terugbesorg te word. (Daar is ook enkele plekke oor op Dinsdae e Donderdae van 14:20 – 15:35.) Lesse begin vanaf Maandag 29 Julie in hul warm binnenshuise swembad.

     

    Please note that the Swim Studio now offers another later time for swimming lessons for Hutties to be picked-up on Mondays at 15:10 and returned to school/Aftercare at 16:40. (There are also a few spaces left on Tuesdays and Thursdays 14:20 – 15:35.)

    Lessons start as from Monday 29 July in their warm indoor pool.

     

  • Newsflash

    Eisteddfod Art Exhibition

     

    Newcastle Senior Primary School  would like to invite the parents to come and view the Eisteddfod Art Exhibition on 1 August (Thursday) from 14h00 to 15h00; and 2 August (Friday) from 13h30 to 14h30 at Newcastle Senior Primary School, York Street entry.

    Well done to all our learners.

  • Newsflash

    Prefects visit Vulintaba

    The Huttie Prefects got together for a lovely afternoon of team building. It was good to get reacquainted through some activities, a walk in nature and a relaxed “kuier” with a milkshake. Thank you to Vulintaba for hosting us, Mrs Natalie Sharp for all her arrangements, our bus drivers and staff that attended.

     

     

  • Newsflash

    Programme / Weeklikse Program (29 July – 4 August 2019)

    Please find the weekly program for the following week. Please take note that some of the activities are subject to change

     

    ·        HOD on Duty: M. Grobler

    ·        Senior Phase Break Detention: R. Wessels

    Monday, 29 July 2019 (Dag 6)

    Duty:

    Junior: M. Steenkamp & M. Greaves          

    Senior: R. Wessels & Y. Haarhoff

    Prefect: Hamashe Zungu

    Activities

    ·          Soccer: u/11 & u/13 Boys vs Meridian (Huttenpark)

    ·          Tennis: Huttenpark vs Dundee (Dundee)

    Tuesday, 30 July 2019 (Dag 7)

    Duty:

    Junior: R. de Meyer & R. Delport                  

    Senior: Z. Mbatha & A. Le Grange

    Prefect: Carla Bezuidenhout

    Assembly /Duty:  Gr 2

     

    Activities

    ·          Cricket: u/11A vs Hamilton (Huttenpark)

     

    Wednesday, 31 July 2019 (Dag 8)

    Duty:

    Junior: S. Charters & S. Cronje      

    Senior: E. Blandin de Chalain & F. Swanepoel

    Prefect: Avumile Chonco

    Assembly /Duty

    Activities

    ·         Cricket: u/13A vs Hamilton (Huttenpark)

    ·          Tennis: Huttenpark vs Pionier (Pionier – Volksrust)

    ·         Newcastle Eisteddfod – Junior Art

     

     

    Thursday, 1 August 2019 (Dag 9)

    Duty:

    Junior: S. Patterson & A. Bain      

    Senior: I. Linde & J. Jansen van Rensburg

    Prefect: Philip De Jager

    Activities

    ·          Huttenpark Culture Concert / Huttenpark Kultuur Konsert

    ·         Soccer: Boys (u/11 & u/13) vs St. Dom’s, Girls (u/11 & u/13) vs St. Dom’s & Meridian (Arborpark Sport fields)

    ·         Newcastle Eisteddfod – Junior Art

    ·         Newcastle Eisteddfod – Dans(Arborpark)

     

    Friday, 2 August 2019 (Dag 10)

    Duty:

    Junior: A le Roux & W. Meyer       

    Senior: J. Grobler & JP Janse van Rensburg

    Prefect: Bianca Du Plessis

    Activities

    ·         Newcastle Eisteddfod – Dans (Arborpark)

    ·          SAOU Secretary Workshop (Durban)


     

    Saturday, 3 August 2019

    Activities

    ·          7’s Rugby: u/12 NRS Festival

    ·         SAOU Secretary Workshop (Durban)


     

    Sunday, 4 August 2019

    Activities

    ·          SAOU Secretary Workshop (Durban)