Weekly Programme / Weeklikse Program  (19 – 25 February 2018 )

HOD: L. Gray Break Detention N. Sharp

 

Monday,19 February 2018  (Day/Dag 1)

 

Junior Senior Prefect
ACM Le Roux I. van Zyl Reuben Burger
C. van Rooyen J. Grobler

Activities / Aktiwiteite

Gr 1 Winter sport Introduction  (Rugby, Netball & Hockey)
Netbal: Coaching Clinic (Sportismo) Saal en personeelkamer
Orientation meeting Life Skills Gr 4-6:

·         Z. Mbatha – A. Pienaar

·         J. Grobler – M. Nkwanyana

 

Tuesday,20 February 2018  (Day/Dag 2)

Junior Assembly: A. Buitendach- Duty/Diens

Junior Senior Prefect
D. Forrester JP Janse van Rensburg Selina Lee
D. McDonald L. de Jager

Activities / Aktiwiteite

Netbal: Coaching Clinic (Sportismo) Saal en personeelkamer
FINKOM Vergadering
Junior Winter sport Meeting (Hall)

 

Wednesday,21 February 2018  (Day/Dag 3)

Senior Assembly: J. Schoeman– Duty/Diens

Junior Senior Prefect
K. De Jager L. Janse van Rensburg Sibulela Tshitshi
L. Beukes L. Viljoen

Activities / Aktiwiteite

Hall: DOE EPMDS Training
Swimming: Inter-house Gala

·         Gr 1 – 3 Starting at 12:15

·         Gr 4 – 7 13:00

·         Will follow activity Timetable

 

Thursday,22 February 2018  (Day/Dag 4)

Junior Senior Prefect
M. Cillié L. Wessels Steyn Rothmann
M. Jonker M. Nkwanyana

Activities / Aktiwiteite

ATKV Redenaars (Huttenpark)

 

Friday,23 February 2018  (Day/Dag 5)

Junior Senior Prefect
M. McKenzie M. Oosthuizen Tarien Kirsten
M. Steenkamp M. Van Heerden

Activities / Aktiwiteite

Ensemble Werkswinkel
Athletics: KZN  Schools Championships (DBN)

 

Saturday,24 February 2018

Activities / Aktiwiteite

Ensemble Werkswinkel
Athletics: KZN  Schools Championships (DBN)
Swimming: KZN Schools Championships (DBN)

 

 

Sunday,25 February 2018  

Activities / Aktiwiteite

Swimming: KZN Schools Championships (DBN)

 

 

Weekly Programme / Weeklikse Program  (12 – 18 February 2018 )

 

HOD: M. Vermaas Break Detention NJ Chowles

 

Monday,12 February 2018  (Day/Dag 6)

 

Junior Senior Prefect
R. de Meyer N. Sharp Milan Cilliers
R. Delport NJ Chowles

Activities / Aktiwiteite

Athletics: Amajuba District Team Manager Meeting (Huttenpark Staffroom)

 

Tuesday,13 February 2018  (Day/Dag 7)

Junior Assembly: – Duty/Diens Gr 2

Junior Senior Prefect
S. Charters P. Gray Natasha Pretorius
S. Cronje R. Wessels

Activities / Aktiwiteite

SGB Meeting
Orientation meeting Grade 1 Arcelor Mittal Education Centre (D. de Klerk)
Orientation meeting Gr 4-6 NS and Tech: Arcelor Mittal Education Centre

J-P Janse van Rensburg – A. Pienaar

N Sharp – M. Nkwanyana

Gr R Meeting District Hall Lennoxton
Excellence Awards Function – Ferrum High School
Amajuba District Hockey Meeting – St Dom’s
Afwesighede:

A. Strydom – Y. Bester

 

Wednesday,14 February 2018  (Day/Dag 8)

Senior Assembly: – Duty/Diens Gr 5

Junior Senior Prefect
S. Patterson Y. Haarhoff Nicci Tnkler
W. Meyer Z. Mbatha

Activities / Aktiwiteite

HKS Kostuumdag
Principals Meeting (Amajuba High School)
Valentynsokkie en verkope
Orientation meeting Grade 2 Arcelor Mittal Education Centre (M.McKenzie)
Orientation meeting Gr 4-6 Maths and IsiZulu: Arcelor Mittal Education Centre

E. van der Merwe: L. Gray

L. Wessles: A. Pienaar

F. Swanepoel: M. Nkwanyana

Saal: Strawberry Dance Studio (14:00 – 17:00)
Afwesighede:

A. Strydom – Y. Bester

 

Thursday,15 February 2018  (Day/Dag 9)

Junior Senior Prefect
A le Roux A. Strydom Pieter van der Merwe
A. Bain E. Blandin de Chalain

Activities / Aktiwiteite

Gr 7’s: St. Dom’s visit (Lesson 2 and 3)
HKS Ken-mekaar (Huttenpark Saal)
Orientation meeting Social Science Gr 4-6: R Wessels

 

Friday,16 February 2018  (Day/Dag 10)

Junior Senior Prefect
A. Buitendach F. Swanepoel Reuben Claassen
A. Pienaar I. Linde

Activities / Aktiwiteite

Netbal: 1st & 2nd team Tour (Brits)
Amajuba District Athletics Meeting (Amajuba Sports Grounds)
Orientation meeting Grade 3 Arcelor Mittal Education Centre (A. Buitendach)

 

Saturday,17 February 2018

Activities / Aktiwiteite

Netbal: 1st & 2nd team Tour (Brits)
Lapa: T. Becker

 

 

Sunday,18 February 2018  

Activities / Aktiwiteite

Netbal: 1st & 2nd team Tour (Brits)

 

Weekly Programme / Weeklikse Program  (5 – 11 February 2018 )

 

HOD: E. van der Merwe Break Detention P. Gray

 

Monday,5 February 2018  (Day/Dag 1)

 

Junior Senior Prefect
C. van Rooyen J. Grobler Lana Coetzee
D. Forrester JP Janse van Rensburg

Activities / Aktiwiteite

Swimming: Swimming heats (Grade 5)
Tennis: NKZN Trials
Orientation meeting Life Orientation Gr 7

Arcelor Mittal Education Centre

L. Viljoen (M. Nkwanyana)

Z. Mbatha (A. Pienaar)

Management meeting: 17:30

 

Tuesday,6 February 2018  (Day/Dag 2)

Junior Assembly: C. van Rooyen- Duty/Diens

Junior Senior Prefect
D. McDonald L. de Jager Lanhel du Preez
K. De Jager L. Janse van Rensburg

Activities / Aktiwiteite

Swimming: Swimming heats (Grade 6)
Tennis: NKZN Trials
Verjaarsdag: I. Linde
Orientation meeting Creative Arts Gr 7

Arcelor Mittal Education Centre

L. Janse van Rensburg (A. Pienaar)

 

Wednesday,7 February 2018  (Day/Dag 3)

Senior Assembly: L. Gray- Duty/Diens

Junior Senior Prefect
L. Beukes L. Viljoen Lara Groenewald
M. Cillié L. Wessels

Activities / Aktiwiteite

Swimming: Swimming heats (Grade 4)
Rugby: Boksmark kursus (Huttenpark Primary School)
Saal: Strawberry Dance Studio

 

Thursday,8 February 2018  (Day/Dag 4)

Junior Senior Prefect
M. Jonker M. Nkwanyana Lara v Staden
M. McKenzie M. Oosthuizen

Activities / Aktiwiteite

Swimming: Swimming heats (Grade 7)
Saal: Prefekbraai

 

Friday,9 February 2018  (Day/Dag 5)

Junior Senior Prefect
M. Steenkamp M. Van Heerden Meinhardt Meyer
M.van den Berg M. van Niekerk

Activities / Aktiwiteite

Athletics: Amajuba Primary School (Amajuba Sports Grounds)
Hall: Senior Choir Workshop

 

Saturday,10 February 2018

Activities / Aktiwiteite

Hall: Senior Choir Workshop
Lapa: S. Buys

 

 

Sunday,11 February 2018  

Activities / Aktiwiteite

Lapa: A. Fourie